Technische gids

42CrMo4 of ASTM A193 B7 – wat is het verschil?

42CrMo4 (1.7225) en ASTM A193 B7 zijn hetzelfde soort staal: een veredelde chroom-molybdeenlegering met vrijwel dezelfde sterkte tot M64. Het verschil zit in de norm. EN 10269 voegt een bovengrens voor de treksterkte en een kerfslagproef toe, ASTM A193 een maximale hardheid en geen kerfslagproef – gebruik dus de kwaliteit die uw specificatie noemt.

Spreek Terry · Sales Engineer
sales@hbssolutions.nl
Mailapp openen
02WhatsApp
03Bel mij terug
  • Dezelfde staalfamilie – Beide zijn veredeld Cr-Mo-staal; de samenstellingen overlappen.
  • Een andere norm – B7 volgens ASTM A193 voor ASME-projecten, 42CrMo4 volgens EN 10269 voor Europese drukapparatuur.
  • Sterkte – Tot M64: B7 min. 860 MPa treksterkte en 720 MPa rekgrens, 42CrMo4 860–1 060 MPa en min. 730 MPa.
  • Kerfslagproef – 42CrMo4 volgens EN 10269 vraagt min. 50 J bij +20 °C; B7 heeft geen kerfslagproef.
  • Vervangen – Alleen met akkoord van de eigenaar van de specificatie – het certificaat noemt één norm.

Naast elkaar, tot M64.

Waarden bij kamertemperatuur. B7 tot 2½" (M64); 42CrMo4 tot 65 mm (EN 10269:2013, 60 mm in de uitgave van 2001). Grotere diameters hebben lagere waarden – zie de norm.

EigenschapASTM A193 B7EN 10269 42CrMo4 (1.7225) +QT
StaalCr-Mo-gelegeerd staal (type AISI 4140 / 4142), veredeldCr-Mo-gelegeerd staal, veredeld
Treksterkte Rmmin. 860 MPa (125 ksi)860–1 060 MPa
Rekgrens Rp0.2min. 720 MPa (105 ksi)min. 730 MPa
Rekmin. 16 %min. 14 %
Insnoeringmin. 50 %min. 50 %
Hardheidmax. 321 HBW / 35 HRC–
KerfslagproefNiet vereistKV2 min. 50 J bij +20 °C
Ontlaattemperatuurmin. 593 °C (1 100 °F)–
Grotere diametersBoven 2½" tot 4": 115 / 95 ksi; boven 4" tot 7": 100 / 75 ksiLagere waarden boven 65 mm

De samenstellingen overlappen.

Smeltanalyse in massa-%. Bij B7-staven boven 3½" mag het koolstofgehalte tot 0.50 % zijn.

ElementASTM A193 B7EN 10269 42CrMo4
C0.37–0.490.38–0.45
Mn0.65–1.100.60–0.90
Si0.15–0.35≤ 0.40
P≤ 0.035≤ 0.025
S≤ 0.040≤ 0.035
Cr0.75–1.200.90–1.20
Mo0.15–0.250.15–0.30

Vier vragen bepalen de kwaliteit.

  1. 01Welke norm noemt de specificatie?ASME- en ASTM-projecten vragen om B7 met A194 2H-moeren. Europese drukapparatuur en flensbouten volgens DIN 2510 vragen om 42CrMo4 volgens EN 10269. Bepalend is wat de tekening noemt.
  2. 02Is een kerfslagproef vereist?42CrMo4 volgens EN 10269 wordt bij +20 °C op kerfslag beproefd, B7 niet. Voor lage temperaturen in de ASTM-wereld schrijft u A320 L7 voor – zie onze gids over stud bolt-kwaliteiten.
  3. 03Is er een bovengrens voor de sterkte?EN 10269 begrenst de treksterkte van 42CrMo4 op 1 060 MPa; ASTM A193 begrenst B7 op 321 HBW / 35 HRC. Vraagt H₂S om een lagere hardheid, dan past geen van beide – gebruik B7M met 2HM-moeren.
  4. 04Is de diameter groter dan M64?Beide normen verlagen de minimumwaarden voor grotere diameters: B7 boven 2½", 42CrMo4 boven 65 mm. Controleer de tabel in de norm voor uw maat.

Vragen die we elke week krijgen.

Is 42CrMo4 hetzelfde als B7?
Dezelfde staalfamilie, niet dezelfde norm. Beide zijn veredeld Cr-Mo-staal met vrijwel dezelfde sterkte tot M64, maar de beproeving, de grenzen en het certificaat verschillen.
Mag ik 42CrMo4 gebruiken waar B7 is voorgeschreven?
Alleen met schriftelijk akkoord van de eigenaar van de specificatie. Het certificaat vermeldt de norm waarnaar de delen zijn beproefd; een 42CrMo4-certificaat toont geen B7-conformiteit, en omgekeerd.
Kan één stud bolt naar beide normen worden gecertificeerd?
Alleen als de charge en de beproeving aan beide normen voldoen – de samenstelling en hardheid van ASTM A193 en het treksterktebereik en de kerfslagproef van EN 10269. Vraag er in uw aanvraag om.
Wat is 1.7225?
Het EN-materiaalnummer van 42CrMo4. Beide namen staan voor hetzelfde staal.
Welk certificaat krijg ik bij de bouten?
Standaard EN 10204 3.1, met het chargenummer op de delen. 3.2 met een externe inspecteur op aanvraag – zie onze certificatengids.
Levert HBS beide uit voorraad?
Ja. Zeskantbouten in B7 en 42CrMo4 gaan uit voorraad de deur uit, blank of gecoat. Stud bolts in beide kwaliteiten worden in eigen huis afgekort, afgeschuind en gemarkeerd.

Configureren, downloaden of vragen.

Gecontroleerd in november 2026 door HBS Solutions. Gebaseerd op ASTM A193/A193M en EN 10269:2013. Waarden zijn minimumwaarden uit de norm, tenzij een bereik is gegeven; controleer altijd de uitgave en opties die uw projectspecificatie noemt.

OFFERTE BINNEN 24 UUR

Stuur ons uw onderdelenlijst.

Bevestiging op dezelfde dag. Een complete offerte binnen 24 uur.

OFFERTE AANVRAGEN →
Terry, Sales Engineer bij HBSUW CONTACTPERSOONSpreek TerrySales Engineer
01E-mailsales@hbssolutions.nl02WhatsAppChat met onze engineers
03Bel mij terugLaat uw nummer achter – Terry belt u